Automatyczne systemy nawadniające – jak to działa?

system nawadniajacy

Latem musimy samodzielnie zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin w ogrodzie. Podczas najbardziej upalnych dni niektóre gatunki powinny być podlewane nawet dwa-trzy razy dziennie. Jeśli nasz ogród jest duży, a rośliny w nim bardzo wymagające, lub jeśli po prostu chcemy, by pięknie się rozwijał, a nie mamy możliwości poświęcania całego swojego czasu na ogrodniczą pracę, możemy zdecydować się na system automatycznego nawadniania.

Automatyczne systemy nawadniające nie są wcale trudne w zaprojektowaniu i ułożeniu w ogrodzie, a mogą zdecydowanie wspomóc nas w pielęgnacji przydomowej roślinności.

Korzyści wynikające ze stosowania automatycznego systemu nawadniającego

System automatycznego nawadniania ogrodów ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na zaoszczędzenie czasu poświęconego na pielęgnację ogrodu. Co więcej, umożliwia racjonalne dawkowanie wody, która jest doprowadzana bezpośrednio do roślin w takiej ilościach zgodnych z zapotrzebowaniem. Taki system może być odpowiednio zaprogramowany. Przykładowo, wybierając odpowiednie ustawienia nocne można zaoszczędzić znaczną ilość wody, ponieważ nie paruje ona tak jak za dnia, lecz może skutecznie nawilżać glebę, docierając bezpośrednio do korzeni roślin.

System automatycznego nawadniania jest inwestycją, która jednak może przynieść wiele wymiernych korzyści. Systemy można dobrać adekwatnie do potrzeb i specyfiki ogrodu, przykładowo – może to być instalacja ze zraszaczami lub linia kroplująca.

Jak działa automatyczny system nawadniania?

Automatyczny system nawadniający musi być podłączony ze źródłem wody. W tym przypadku można podłączać system własnoręcznie zawsze wtedy, gdy planujemy podlewanie roślin. Można też zupełnie zapomnieć o podlewaniu, wybierająca zautomatyzowanie systemu. Automatyczny system nawadniania wyposażony jest w specjalny sterownik, który może zostać ustawiony zgodnie z zapotrzebowaniem roślinności na podlewanie. Przykładowo, można wyznaczyć porę i długość czasu podlewania, dni tygodnia, w których system będzie pracować czy określić kolejność włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji systemu. Co więcej, system może być wyposażony w czujnik deszczu, który dezaktywuje podlewania, oraz w czujnik wilgotności, kontrolujący stopień nawadniania gleby.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail