Dobór systemu nawadniającego do roślin w ogrodzie

nawadnianie ogrodu

Nowoczesne systemy nawadniające pozwalają na zaoszczędzenie czasu i energii, które regularnie poświęcamy na podlewanie uprawianej roślinności. Są wyposażone w różnorodne funkcje, pozwalające na optymalne planowanie procesu podlewania w zależności od pory dnia czy panujących warunków atmosferycznych i glebowych.

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem systemu nawadniającego do swojego ogrodu, warto dostosować jego specyfikę adekwatnie do rodzaju uprawianej roślinności.

Dobór systemu nawadniającego adekwatnie do roślinności

Na rynku znajdziemy różne systemy nawadniające, których specyfika działania może zostać zoptymalizowana pod konkretne rośliny. Oto w jaki sposób można dostosować system nawadniania ogrodu do rodzaju roślinności:

  • trawa – instalacje nawadniające ze zraszaczami wynurzalnymi
  • niskie rabaty, obwódki lub szpalery – linia kroplująca
  • skalniak – minilinia kroplująca
  • krzewy, rabaty bylinowe – instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi lub linia kroplująca
  • rośliny w pojemnikach – tzw. konewka automatyczna (minilinia kroplująca pobierająca wodę ze zbiornika)
  • warzywa – instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi, linia

To bardzo ważne, aby jeszcze przed zamontowaniem systemu nawadniającego jak najlepiej poznać potrzeby ogrodu. Dobierając system adekwatnie do rodzaju roślinności wpłyniemy na skuteczność i efektywność nawadniania. Jeśli masz co do tego wątpliwości, warto skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się systemami nawadniającymi, gdzie specjaliści podpowiedzą, jakie będzie najlepsze rozwiązanie w indywidualnym przypadku.

W bardzo wielu ogrodach występują tzw. systemy łączone. Dobierane są wówczas różne metody nawadniania w poszczególnych częściach ogrodu, gdzie występują konkretne rodzaje roślinności. Dzięki temu można stworzyć wydajny i ekonomiczny system.

Niewątpliwy wpływ na wydajność pracy systemów nawadniających ma również wydajność domowej instalacji wodociągowej. Od tego zależy m.in. ilość sekcji w naszej instalacji nawadniającej.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail