Jak zabezpieczyć ogrodową instalację nawadniającą zimą?

Zabezpieczenie instalacji przed zimą

Przed zimą należy odpowiednio zabezpieczyć instalację nawadniającą w ogrodzie. Dzięki temu nie dojdzie do niechcianych uszkodzeń w elementach systemu, a po sezonie zimowym nasza instalacja nadal będzie działała sprawnie i wydajnie.

Dlaczego należy zadbać o instalację nawadniającą przed zimą?

Jeśli nie usuniemy z systemu nawadniającego wody, w przypadku pojawienia się mrozu może dojść do rozsadzenia przewodów. Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, a lód może rozerwać lub uszkodzić węże, zraszacze, pistolety i inne elementy. Przed zimą trzeba je więc opróżnić, osuszyć i zabezpieczyć w ciepłym pomieszczeniu, np. garażu lub budynku gospodarczym.

Instalację nawadniającą warto opróżnić, zanim jeszcze nadejdą pierwsze przymrozki. W innym przypadku już po pierwszej mroźnej nocy może dojść do uszkodzenia elementów.

Co należy zrobić?

Przede wszystkim trzeba spuścić z przewodów wodę. Tę czynność można wykonać przy użyciu specjalnych zaworów odwadniających, które niekiedy są montowane w systemach nawadniania. Jeśli ich nie ma, wodę trzeba usunąć samodzielnie, np. z zastosowaniem sprężonego powietrza. Jeśli system wyposażony jest w zawory elektromagnetyczne montowane w gruncie, prace polegające na usuwaniu wody również trzeba wykonać samodzielnie (również z zastosowaniem sprężonego powietrza) lub zdemontować skrzynie na okres zimowy.

Zabezpieczenia wymaga również układ sterowania. Sterowniki należy odłączyć, osuszyć i przenieść w cieplejsze miejsce. Przed nadejściem pierwszych mrozów demontujemy też zraszacze, lance, pompy i inne podzespoły, które mogą być wrażliwe na zamarzanie. Po demontażu warto je dokładnie umyć, osuszyć, a następnie schować w odpowiednie miejsce.

Nowoczesne systemy nawadniające zwykle pozwalają na stosunkowo łatwe i szybkie wymontowanie poszczególnych elementów, co bywa przydatne nie tylko przed zimą, ale również w przypadku ewentualnej awarii instalacji.

Czy mrozoodporne sterowniki i zraszacze też wymagają demontażu?

Istnieją również mrozoodporne sterowniki i zraszacze elektromagnetyczne, które teoretycznie mogą być pozostawione w ziemi przez zimę. Niemniej wiele osób również decyduje się na ich rozmontowanie. Chociaż tego rodzaju system jest w stanie bezpiecznie przetrwać pierwsze przymrozki, w przypadku długotrwałych mrozów lepiej nie ryzykować uszkodzeniem wartościowego systemu. Można je wymontować i zamontować na wiosnę, nie martwiąc się o sprawność instalacji nawadniającej.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail