Jak zbudować staw kąpielowy?

staw kąpielowy

Staw kąpielowy to sztucznie utworzony zbiornik wodny, który z jednej strony występuje w roli dużego oczka wodnego, z drugiej strony umożliwia kąpiele i swojski odpoczynek nad brzegiem wody. Często określany jest mianem ekobasenu. Świetnie sprawdzi się na posesjach osób, które lubią kąpiele w naturalnej wodzie, czyli pozbawionej – jak w przypadku basenów – środków chemicznych, czyli przede wszystkim chloru. To również doskonałe rozwiązanie dla miłośników przyrody i ekologii.

Jak zbudować staw kąpielowy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować staw kąpielowy, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad miejscem jego usytuowania i rozmiarami zbiornika. Teoretycznie można stworzyć go w każdym miejscu. Zarówno właściciele rozległych terenów, jak i posiadacze działek o przeciętnych rozmiarach mogą pozwolić sobie na własne kąpielisko. Istnieje też możliwość przebudowy istniejącego już zbiornika i nadanie mu zupełnie innego charakteru, przeznaczenia i wyglądu. Chociaż często wydaje nam się, że głównym ograniczeniem jest rzeźba terenu, to w praktyce okazuje się, że wcale tak nie jest. Im bardziej zróżnicowana powierzchnia, tym ciekawszy akwen można stworzyć.

Staw kąpielowy zbudowany jest z dwóch najważniejszych części – kąpielowej i regeneracyjnej. Część kąpielowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do kąpieli, a więc użytku rekreacyjnego. Część regeneracyjna powinna być zagospodarowana roślinnością, która odpowiada za cyrkulację i oczyszczenie wody.

Odpowiednio zaprojektowany staw kąpielowy nie tylko świetnie wygląda, ale również nadaje się do użytku przez ludzi. Należy jednak bardzo dobrze dobrać roślinność znajdującą się wewnątrz zbiornika, jak i otaczającą wodę. Należy także wybrać odpowiedni rodzaj dna – piaszczyste lub kamieniste.

Kształt i wielkość stawu kąpielowego w dużej mierze zależy od przygotowanego projektu. Te kwestie uzależnione są przede wszystkim od rozmiarów posiadanego terenu.

Stawy kąpielowe powstają obecnie nie tylko na posesjach indywidualnych, ale również na terenach ośrodków wypoczynkowych.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail