Jaki filtr do oczka wodnego?

filtr do oczka wodnego

Oczka wodne są bardzo często stosowane w polskich ogrodach. Ten niewielki zbiornik wodny, wypełniony dekoracyjnymi kamieniami i roślinnością, a niekiedy również rybami, stanowi ciekawe urozmaicenie przydomowej przestrzeni. Jeśli jednak chcemy wprowadzić ten element do własnego ogrodu, musimy pamiętać o tym, że również oczko wodne wymaga stosowanej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba dbać o jego czystość. W tym celu stosowane są odpowiednie filtry do oczek wodnych.

W jaki sposób wybrać odpowiedni filtr do oczka wodnego?

Odpowiedni filtr do oczka wodnego jest sprawą najważniejszą. W przypadku oczek, w których nie występują ryby, możemy wybrać filtry o mniejszej wydajności, ale już zarybione zbiorniki potrzebują dobrych jakościowo, wydajnych modeli filtrów. Na wydajność filtracji wpływają też inne czynniki, m.in. obecność drzew w pobliżu oraz czas nasłonecznienia zbiornika.

Dobrze dobrany filtr do specyfiki oczka wpływa na skuteczne oczyszczanie wody, zachowanie biologicznej i mechanicznej równowagi w środowisku wodnym, a także estetykę zbiornika. Wysokiej jakości filtry utrzymują wodę w dobrej kondycji, usuwając zanieczyszczenia, takie jak np. cząstki rozkładu biologicznych substancji organicznych, rybich ekskrementów, a także elementy pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Ponadto z wody sukcesywnie powinny być usuwane wszelkie czynniki chorobotwórcze.

Główne rodzaje filtrów do oczek wodnych

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa podstawowe systemy filtrów: przepływowe (grawitacyjne) i ciśnieniowe. Wydajność poszczególnych filtrów powinna być dopasowana zarówno do wielkości oczka, jak i roślinności w nim występującej i zarybienia.

  • Filtr ciśnieniowy – przeznaczony do mniejszych i średnich zbiorników. Montowane są obok stawu, a woda przemieszcza się pod ciśnieniem. Są prawie całkowicie zakopane w ziemi.
  • Filtr przepływowy – przeznaczony do dużych zbiorników wodnych lub stawów z rybami. Zastosowany jest w nich grawitacyjny spływ wody z filtra do zbiornika. Umieszczone są ponad lustrem wody przy brzegu lub ponad strumieniem.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail