Jaki zraszacz w systemie nawadniającym wybrać?

Zraszacze w systemach nawadniających

Każdy ogród, bez względu na to, czy spełnia funkcje dekoracyjne, czy też uprawiamy w nim warzywa, wymaga stosownego nawodnienia. Jest to jeden z najważniejszych czynników determinujących prawidłowy rozwój roślinności. Podlewanie ręczne w wielu przypadkach (szczególnie w dużych ogrodach) wymaga nie tylko czasu, ale i sporego wysiłku, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na systemy automatycznego nawadniania.

Systemy nawadniające są różne. Każdy z nich składa się z podstawowych elementów, tj.:

  • sterowników i elektrozaworów (kontrolują częstotliwość i intensywność nawadniania)
  • przewodów łączących poszczególne elementy systemu
  • zraszaczy, czyli urządzeń nawadniających

Ostatni element, czyli zraszacz, determinuję specyfikę nawadniania. Na rynku znajdziemy kilka kilka typów zraszaczy, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych systemach nawadniających.

Główne rodzaje zraszaczy w systemach nawadniających

  • Zraszacze stałe. Są obecnie najpopularniejsze. Wyposażone są w specjalne dysze, które formują strumień wody. Strumień wody równomiernie nawadnia wybrane fragmenty ogrodu. Zraszacze stałe można podzielić na dwie podkategorie:

– wynurzane – znajdują się pod powierzchnią ziemi i wynurzają się na powierzchnię wyłącznie podczas nawadniania. Proces wynurzania aktywowany jest poprzez ciśnienie wody. To idealny sposób do nawadniania trawnika i ogrodu z bylinami.

– niewynurzane – ulokowane są na stałe nad powierzchnią ziemi. Są bardzo tanią opcją. Nadają się do ogrodów porośniętych różną roślinnością, ale nie sprawdzają się w przypadku dużych trawników.

  • Zraszacze ruchome. Umożliwiają regulację pracy w zakresie od 0 do 360 stopni. Dają większą możliwość regulacji niż zraszacze stałe. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku nawadniania trawników.
  • Zraszacze kroplujące. Systemy nawadniające najczęściej wykorzystywane do nawadniania warzywniaków, rabat kwiatowych i żywopłotów. Nawadnianie ma charakter kropelkowy. System wyposażony jest w specjalnie kroplowniki, przez które sączy się woda.
  • Minilinie kroplujące. Wykorzystywane są najczęściej do nawadniania niewielkich żywopłotów, małych skalniaków, małych rabat kwiatowych.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail