Konstrukcja i montaż systemu nawadniania w ogrodzie

Montaż nawadniania

Każdy ogród wymaga regularnego nawadniania. Niestety podlewanie z użyciem tradycyjnych konewek ogrodowych lub węży wymaga sporo zaangażowania, czasu i energii. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się automatyczne systemy nawadniania, które zapewniają samoistne rozprowadzanie wody na wyznaczonym terenie.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem automatycznego systemu nawadniania w swoim ogrodzie? Dowiedz się, z jakich elementów składa się konstrukcja takich systemów oraz jak wykonać montaż nawadniania.

Systemy nawadniania małych i dużych ogrodów

Systemy nawadniające można zamontować zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. W zależności od wielkości ogrodu konstrukcja systemów może się od siebie różnić. Na rozległych terenach zwykle wdrażane są instalacje wyposażone w sterownik automatyczny, który umiejscowiony jest na budynku. Sterownik wysyła sygnał do elektrozaworów znajdujących się pod powierzchnią gruntu w ogrodzie. Elektrozawory zabezpieczone są specjalną skrzynką umieszczoną nieopodal rury zasilającej nawadnianie. Sterowniki odpowiadają za otwieranie i zamykanie dopływu wody do wyznaczonych części ogrodu.

Z kolei w nieco mniejszych ogrodach można zamontować system ze sterownikiem przymocowanym bezpośrednio do zaworu. Jest to mniej zaawansowane rozwiązanie, które jednak będzie wystarczające i w pełni wydajne w przypadku mniej rozległych terenów.

System nawadniający może być zasilany różnymi źródłami wody, np. studnią, kranem, pompą. Ważny jest również sposób dystrybucji wody, który odbywa się z zastosowaniem różnych rozwiązań technicznych i sprzętów. Są to m.in. zraszacze wykorzystywane w trawnikach lub gęstwinach roślin, mikrozraszacze stosowane w klombach, ogródkach skalnych i warzywniakach, linie kroplujące przeznaczone głównie do rabat i wąskich fragmentów działek oraz systemy nawadniające dokorzeniowe, sprawdzające się przede wszystkim przy nawadnianiu drzew i krzewów.

Montaż systemu nawadniającego w ogrodzie

W większości przypadków montaż automatycznego systemu nawadniania warto zlecić fachowcom. Najlepiej zaplanować wdrożenie tego systemu już na etapie projektowania ogrodu, jednak doświadczone firmy są w stanie przeprowadzić prace montażowe również na już istniejących zielonych terenach przydomowych.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail