Linie kroplujące w systemach nawadniania kropelkowego

Linie kroplujące, pozwalające na powolne, równomierne nawadnianie roślin, stosowane są zarówno w ogrodach, jak i sadach owocowych czy na rzędowych uprawach polowych i szklarniowych. Ich specyfika i zaawansowanie poszczególnych przewodów zależy właśnie od zapotrzebowania. W przypadku ogrodów przydomowych zwykle mamy do czynienia z przewodami zasilającymi leżącymi na powierzchni ziemi lub nawet pod powierzchnią.

Główna zaleta linii kroplujących wynika z faktu, że tego rodzaju systemu są bezobsługowe, co oznacza, że nie jesteśmy zobligowani do samodzielnego podlewania roślin, jak w przypadku np. standardowego węża ogrodowego. Tego rodzaju systemu sprawdzają się szczególnie w okresie letnim, gdy często zdarza się wiele bezdeszczowych dni, a nawet tygodni, podczas których może dojść do przesuszenia roślin.

Linie kroplujące są obecnie coraz bardziej popularne. Największym zainteresowaniem cieszą się gotowe zestawy, zawierające niezbędne elementy do budowy systemu kroplującego.

Specyfika linii kroplujących

Linie kroplujące służą do efektywnego nawadniania kropelkowego. Na czym polega nawadnianie kropelkowe? Jest to sposób na podlewanie roślin w odpowiedniej ilości i zgodnie z ich zapotrzebowaniem w sposób ciągły. Systemy kroplujące (nie tylko linie kroplujące, ale również taśmy kroplujące, węże kroplujące itd.) zapewniają nawadnianie powolne i równomierne.

Nawadnianie kropelkowe to szereg istotnych korzyści nie tylko dla roślinności, ale i właścicieli ogrodów. Przede wszystkim woda dozowana jest precyzyjnie i zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Linie kroplujące pozwalają na znaczne ograniczenie ilości zużycia wody, właśnie poprzez jej racjonalne i sukcesywne dozowanie. To znacznie bardziej efektywny i oszczędny sposób w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem wężem ogrodowym bądź konewką. Ponadto systemy nawadniania kropelkowego mogą być zautomatyzowane, dzięki czemu podlewanie będzie odbywać się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Linie kroplujące mogą być zastosowane w praktycznie każdym ogrodzie bez względu na występującą w nim roślinność.

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail