Specyfika i rodzaje stawów kąpielowych

staw kąpielowy

Staw kąpielowy często określany jest mianem ekobasenu. Od standardowego basenu różni go jednak bardziej naturalny wygląd i brak konieczności stosowania środków chemicznych w celu utrzymania czystości. Staw oczyszcza się sam za sprawą roślinności, która w nim występuje.

Staw kąpielowy może stworzyć właściwie każdy we własnym ogrodzie lub na działce. Warto przekonać się, jakie są główne rodzaje stawów kąpielowych.

Rodzaje stawów kąpielowych

  • Stawy kąpielowe ekstensywne. Tego rodzaju staw kąpielowy może być zbudowany na większym terenie. W tym przypadku strefa kąpielowa stawu zajmuje 30% całego zbiornika, natomiast pozostała część przeznaczona jest dla roślinności. Staw ekstensywny swoją specyfiką i wyglądem przypomina naturalny zbiornik wodny. W tym przypadku natura sama odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego wodnego środowiska. Takie kąpielisko nie wymaga stosowania żadnej zaawansowanej techniki, a tym bardziej środków chemicznych. Całą pracę wykonuje przyroda, dzięki czemu jest to ekologiczny zbiornik wodny.
  • Stawy kąpielowe intensywne. Tego rodzaju stawy można zbudować właściwie na każdym terenie, ponieważ w tym przypadku nie ma ograniczeń powierzchniowych. W stawie intensywnym część kąpielowa zajmuje 60% powierzchni zbiornika. Z uwagi na fakt, że część regeneracyjna zajmuje tylko ok. 40%, niezbędne zastosowanie odpowiedniej techniki, która wspomaga rośliny w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu w wodzie. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów, uszczelnienie dna, wyłożenie niecki naturalnym materiałem, podział stawu na część płytką i głęboką.

Zastosowanie stawu kąpielowego

Dobór odpowiedniego rodzaju stawu zależy od indywidualnych preferencji, a także uwarunkowań terenu. W praktyce jednak staw może powstać niemal na każdym terenie, nawet na powierzchni o nieregularnym ukształtowaniu. Ekobaseny to świetny sposób, by cieszyć się letnimi kąpielami w wodzie pozbawionej środków chemicznych i przyjaznej środowisku. Co więcej, odpowiednio zagospodarowany staw latem może służyć nam do kąpieli, zimą zaś może zamienić się w lodowisko.

 

napisz do nas

odpowiemy na każdy mail